مشاوره خانواده و زوج درمانی چیست؟

| مقالات | 0 دیدگاه
زمان تقریبی مطالعه : 7 دقیقه
نسخه مناسب چاپ

دیدگاه های ما در مورد ازدواج اغلب فانتزی است!

در قصه ی شاه و پری؛ شاهزاده و فقیر که عاشق هم بودند ازدواج کرده و از آن به بعد به خوشی زندگی می کنند. همه ی فرهنگ ها از این داستان ها و مشابهات آن بسیار زیاد دارند. در هر مورد زمانی که ازدواج صورت می گیرد؛ داستان تمام می شود و ما به ندرت از نوعی سازگاری که هر زوج باید در شروع زندگی آن را ایجاد کند مطلع میشویم. بنابر دیدگاه های مشاوره خانواده و زوج درمانی ؛ هنوز که هنوز است؛ سازگاری بیشترین نقش را در زندگی زوج هایی دارد که موفق می شوند سالگرد ازدواج خود را جشن بگیرند.

زوج درمانی در دوران نامزدی

زوج هایی که هنوز ازدواج نکرده اند و و در دوره ی نامزدی قرار دارند وارد مسیر پر تلاطمی می شوند که شکست در عشق یا تعهدی پایدار نهایت آن است. این افراد به این انگیزه به مشاوره خانواده و زوج درمانی روی می آورند که بتوانند مشکلات احتمالی رابطه شان را حتی پیش از ازدواج درک؛ حل و از بروز مجدد آن پیشگیری کنند. شرایط روانی این افراد با زوج های بی تجربه و جوانی که که در زندگی قبلی شان که به شکل روابط آزاد بوده است و شکست خورده اند؛ تفاوت زیادی دارد زیرا افراد اخیر هیچ تعهدی نسبت به ازدواج ندارند بنابر این بسیار محتاطانه عمل می کنند. امار به ما می گوید که به احتمال بسیار زیاد این افراد خوشبخت می شوند و ازدواج طولانی را تجربه می کنند. نتایج حاکی از آن است که زوج هایی که در بین سال های ۱۹۴۵-۱۹۴۹ ازدواج نموده اند دهمین سالگرد ازدواج خود را جشن گرفته اند. درست چهل سال بعد ؛ تنها۷۰ درصد افرادی که در بین سال های ۱۹۸۵-۱۹۸۹ ازدواج نموده اند؛ توانسته اند به آن موفقیت برسند. و این آمار همچنان روبه کاهش است.

ضرورت مشاوره خانواده و زوج درمانی:

برخی از مشاوران خانواده و زوج درمانگران اظهار می دارند که، سال اول ازدواج به لحاظ برقراری ارتباط واقعا سال بسیار مشکلی است. حتی هنگامی که زوج ها زمینه‌ی فرهنگی مشابهی داشته باشند؛ آنها در خانواده های متفاوتی بزرگ شده اند و با عادت های متفاوتی زندگی کرده اند. بنابر این ممکن است در موارد عادی مثل گذاشتن سطل آشغال در بیرون از خانه و یا موارد مهم تری مثل اینکه چه کسی مسئول چه وظیفه ای است. با یکدیگر اختلاف داشته باشند. و دقیقا همینجاست که ضورت مشاوره و زوج درمانی بیش از پیش احساس میشود.

زوج درمانی به زوج ها چه می آموزد؟

به طور معمول زوج هایی که خواهان افزایش اعتماد به نفس و جرات در جلسات درمانی هستند؛ می توانند رابطه ی صمیمانه ای را در زندگی شان تجربه کنند. هر کدام از این همسران نیازمند داشتن تصورات صحیح یا نگرش های سازنده؛ دانش و مهارت های پیشرفته جهت حفظ رابطه ای عاشقانه هستند تا بتوانند مسئولیت های والدینی؛ خانوادگی و اقتصادی شان را به نحو احسن انجام دهند. مشاورانی که علاقه مند به کارشان هستند؛ بیشتر اوقات دانستنی ها و مهارت هایی را به زوج ها پیشنهاد می دهند که به آموزش حرفه ای مناسبی نیازمندند. اذا می شود این طور برداشت کرد که مشاوران و زوج درمانگران بر اساس دیدگاه های مختلف دانش و مهارت های خاصی را در اختیار زوج ها قرار می دهند و زوج ها می توانند بر اساس خواست و اولویت خود مشاور مناسبی انتخاب کنند و با پیگیری های مداوم و دنباله دار درمان و آموزش مناسب خود را دریافت کنند.

مشاوره به عنوان آخرین پناهگاه

ممکن است دو نفر انتظارات متفاوتی از یک رابطه داشته باشند و برای مسایل جزیی و یا مهم؛ ارزش های متفاوتی قایل شوند. هنگامی که زوجین از فرهنگ های متفاوتی باشند؛ ممکن است این اختلاف ها بیشتر هم بشوند. با وجود این تفاوت ها و پیچیدگی رفع آنها از یک سو و عدم حمایت از سمت فرهنگ بزرگتر از سوی دیگر؛ خیلی هم عجیب نیست که بعضی از زوج ها به آسانی همدیگر را ترک کنند. با این حال برخی ها اغلب به عنوان آخرین پناهگاه به جستجوی مشاوره ی خانواده و زوج درمانی می روند.

مراجعه زوج ها به روان درمانی؛ جز برای اصلاح مرز های زوجی نیست. برخی زوج ها درمان را به نیت طلاق شروع می کنند. در حالی که دیگر زوج ها با امید به حفظ رابطه‌ی خود به زوج درمانی می آیند ولی ممکن است سرانجام تصمیم به ختم رابطه‌ی زناشویی بگیرند.

مشاوره خانواده و زوج درمانی چقدر می تواند اثر گذار باشد؟

مشاوره خانواده و زوج درمانی می تواند کار مشکل آفرینی باشد؛ مگر اینکه زوج ها و خانواده ها که عنصر اصلی جامعه هستند؛ به گونه ای با آنها همکاری کنند که آنها به ادامه ی کار ترغیب شوند. چرا که به عنوان مثال نظریه سیستم ها در خانواده درمانی مطرح می کند که فرد را دوایر متحد المرکزی در بر گرفته است که شامل خانواده و زوج است و آنها نیز در زمینه ی وسیعی از جامعه و فرهنگ قرار دارند که این دوایر به صورت پلکانی ما را از نقطه ی تماس به انتهای حوضچه وصل می کنند. به همین صورت زوج درمانگران این امکان را دارند که در مقیاس وسیع تر و بیش از آنچه که معتقدند عامل تغییر شوند.

منبع : دنیای امن

این مطلب را به اشتراک بگذارید:


دیدگاه خود را بنویسید:

با استفاده‌ی کم‌تر از کاغذ؛ در مراقبت از محیط‌زیست سهیم باشیم.

تمامی حقوق معنوی مالكیت این مطلب برای موسسه افرا محفوظ است.
http://bfbehtar.ir